2 współczesne style, do których pasują antyki

Czy antyki i styl industrialny lub minimalistyczny mogą iść w parze? Czy duży kontrast pomiędzy współczesnym designem oraz dawnym poczuciem estetyki to dobry pomysł na budowanie aranżacji? O tym poniżej:

Styl industrialny

Nawiązuje on do starych, opuszczonych fabryk, które zaczęto adaptować na lokale mieszkalne w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym wieku. Pierwsze skrzypce gra tutaj surowy beton, odsłonięte cegły, stalowe elementy, duże, przeszklone przestrzenie (np. okna). W styl industrialny wpisują się metalowe schody, lampy rodem z fabryk, żarówki w formie ozdób czy stare, zniszczone drewno. Typowe meble w tym duchu to np. wyspa kuchenna wykończona betonem, lekkie meble z drewnianymi blatami i metalowymi nogami czy metalowe półki w stylu magazynowych regałów.

Fot. Empirowa sofa 

Z racji na to, że styl industrialny szybko pokochali artyści, typowe dla tej aranżacji są też designerskie meble czy dzieła sztuki współczesnej. Dzięki temu przestrzeń zyskuje eklektyczny, ale też bardziej przyjazny charakter. I to właśnie sprawia, że w stylu industrialnym jest także miejsce na antyki, np.

  • meble Art Deco o geometrycznym, bardzo współczesnym wyglądzie
  • dekoracyjne i stylowe ludwiki, które mogą pełnić rolę pojedynczych dzieł sztuki
  • monumentalne meble Empire, z których duże przestrzenie stylu industrialnego wydobędą całe piękno
  • przytulne biedermeiery, które wprowadzą nieco przytulności

Styl minimalistyczny

Aranżacje w tym duchu przywodzą na myśl sterylne laboratorium: meble charakteryzują się gładkimi powierzchniami, często wykonanymi ze szkła czy płyt MDF, są lekkie i posiadają obłe i/lub geometryczne linie. Dodatki ograniczone są do niezbędnego minimum, dzięki temu przestrzenie wydają się optycznie większe i panuje w nich nienaganny porządek. Teoretycznie meble antyczne w ogóle nie pasują do stylu minimalistycznego. Jednak jeśli wprowadzimy do niego kilka egzemplarzy, nadając tym samym aranżacji nieco eklektycznego charakteru, przełamiemy chłodną surowość, nadamy aranżacji intrygującego charakteru oraz przytulności.

Jakie antyki warto wprowadzić do stylu minimalistycznego? Np.

  • kryształowe żyrandole
  • dekoracyjne i lekkie fotele w stylu ludwika filipa
  • stoły w klasycystycznym duchu
  • komody biedermeier, które wniosą nieco przytulności

Fot. Zabytkowa toaletka

Takie minimalistyczne tło sprawi, że meble antyczne będą kluczową ozdobą naszego mieszkania. Kontrast pomiędzy surowością stylu minimalistycznego i dekoracyjnością antyków wydobędzie piękno tych drugich. A eklektyzm uczyni aranżacje niepowtarzalnymi.

You may also like...