Warning: Declaration of SEO_Auto_Linker_Front::get_meta($post, $key) should be compatible with SEO_Auto_Linker_Base::get_meta($key, $default = '') in /home/kopeldus/ftp/esprito/klient/blog-antykikoneser/wp-content/plugins/seo-auto-linker/inc/front.php on line 439
Antyki w stylu Ludwika Filipa: co warto o nich wiedzieć? Cz. 1 - Blog - antykikoneser.pl

Antyki w stylu Ludwika Filipa: co warto o nich wiedzieć? Cz. 1

Antyki w stylu Ludwika Filipa są obecnie wyjątkowo lubiane. Nic dziwnego, te dekoracyjne meble o fantazyjnej linii wspaniale wpisują się zarówno we wnętrza historyzowane, jak i całkiem współczesne. Co warto wiedzieć o Ludwikach Filipach?

Fot. Zabytkowa sofa w stylu Ludwika Filipa

Antyki charakterystyczne dla stylu Ludwika Filipa

Antyki w duchu Ludwika Filipa łączą w sobie wiele wpływów. Jak każdy styl, i ten nie odcina się grubą linią od poprzedniego, w tym przypadku Restauracji. To właśnie od Restauracji, będącej zresztą francuskim odpowiednikiem Biedermeieru, styl Ludwika Filipa bierze swoje charakterystyczne linie. W kwestii dekoracji w Ludwiku Filipie możemy doszukać się inspiracji rokokiem, barokiem, renesansem czy gotykiem.

Typowe antyki dla Ludwika Filipa to m.in.:

  • Fotel napoleonka (fauteuil crapaud), który stał się inspiracją dla współczesnych designerów.
  • Fotel wolter, który swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu pisarzowi. Wolter wyjątkowo lubił ten typ niskiego i głębokiego fotela.
  • Meridiennes, czyli podłużna kanapa przypominająca nieco fotel, konieczne asymetrycznego kształtu. Ukochany fotel dam, które mogły na nim wypoczywać w pozycji półleżącej.
  • Commode-toilette – stolik w typie toaletki, z dwoma blatami: zewnętrznym, drewnianym i wewnętrznym kamiennym, do przeprowadzenia zabiegów toaletowych.
  • Małe stoliki o różnym przeznaczeniu: od niciaków, bo stoliki nocne, przez stoliki do czesania.

Antyki Ludwika Filipa a współczesne wnętrza

Meble w okresie panowania Ludwika Filipa jak na współczesne standardy są masywne, ale zaskakują swą mobilnością i lekkością jak na ówczesne czasy. Wyposażone w drobne kółeczka łatwo się przesuwają. Nie są już jak monumentalne posągi, znane z wcześniejszych epok. Dodatkowo lekkości dodają im płynne linie.

Rzemieślnikom i projektantom mebli antycznych w duchu Ludwika Filipa przyświecała nie tylko idea tworzenia reprezentacyjnych przedmiotów (co było typowe dla wcześniejszych epok), ale także mebli wygodnych i funkcjonalnych. Stąd meble Ludwika Filipa słyną z wygody, np. za sprawą sprężynowych siedzisk, nieznanych we wcześniejszych epokach. Także wyżej wspominany fotel Woltera czy kanapa Meridiennes powstały z myślą o spędzaniu czasu w komfortowy sposób.

Antyki w tym duchu spełniały konkretne, bardzo wyspecjalizowane funkcje, jak stolik do golenia, toaletka czy niciak, którego używały damy podczas szycia. Teraz możemy nadawać im nowe przeznaczenia. Wreszcie za sprawą swoich pięknych dekoracji i form meble Ludwika Filipa staną się niebanalną ozdobą współczesnych wnętrz.

You may also like...